INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Sarnecki  

 
 
XVII w. - po 1712
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sarnecki Kazimierz (zm. po r. 1712), stolnik witebski, autor diariusza oraz kilkudziesięciu listów zawierających relacje z dworu Jana III.
S. był na dworze Jana III rezydentem Karola Stanisława Radziwiłła, wówczas podkanclerzego lit. Przebywał przy królu w Warszawie, Żółkwi i Lwowie. Towarzyszył Janowi III w wyprawie mołdawskiej 1691 r. Swe codzienne zapiski diariuszowe i obszerniejsze relacje, ujmowane przeważnie w formie listów, wysyłał co tydzień do Radziwiłła. Zbierał również pisma z nowinami wojskowymi i politycznymi, odsyłając je następnie swemu mocodawcy. Zajmował się prawie wyłącznie wydarzeniami na dworze królewskim, dotyczącymi polityki wewnętrznej. Zachowany diariusz obejmuje l. 1691–5, a listy relacyjne l. 1690–96. Dwa z nich, pochodzące z 18 i 20 VI 1696, a zawierające opis zgonu Jana III, ogłosił Witołd Ziembicki („Kwart. Hist.” R. 47: 1933 s. 214–19). Obszerne fragmenty tych listów, pochodzące z l. 1695–7, zamieszcza A. Sajkowski („Staropolska miłość”, P. 1981).
S. miał tytuł sekretarza królewskiego, a 24 IV 1693, dzięki poparciu Radziwiłła, uzyskał urząd stolnika witebskiego. Ok. 1700 r. zastąpił go na dworze królewskim w roli rezydenta radziwiłłowskiego Wojciech Wołoszkiewicz, nie dorównujący jednak w swych raportach stolnikowi witebskiemu. S. był związany z dworem K. S. Radziwiłła co najmniej do r. 1698, kiedy to figuruje na liście jego oficjalistów na szóstym miejscu, z wysoką pensją 2 tys. fl.
S. był sekretarzem pieczęci w. kor. u Andrzeja Chryzostoma Załuskiego, a więc od r. 1702 (a najpóźniej do r. 1712). Z inwentarza Archiwum Radziwiłłowskiego wynika, iż istniała, nie zachowana do dziś, korespondencja S-ego z l. 1700–12. «Stąd wniosek oczywisty, że nasz pamiętnikarz był świadkiem zmagań między Augustem II a Stanisławem Leszczyńskim i żył jeszcze w roku 1712» (Sajkowski A., „Nad staropolskimi pamiętnikami”).
Pisma S-ego opracował i wydał drukiem Janusz Woliński w r. 1958 pt. Pamiętniki z czasów Jana Sobieskiego. Diariusz i relacje z l. 1691–1696. Oryginały Pamiętnika znajdują się w zbiorach Biblioteki Ossolińskich (rkp. 9765/I) i w Archiwum Głównym Akt Dawnych (Arch. Radziwiłłów Dz. V teka 342 nr 13939). Kilkadziesiąt listów S-ego, do których nie sięgnął Woliński, spoczywa w Archiwum Radziwiłłów (Dz. V teka 264 nr 11560). Diariusz oraz listy relacyjne S-ego stanowią cenne, wielokrotnie wykorzystywane źródło do badań nad ostatnimi latami panowania Jana III; często cytowane są zwłaszcza relacje radziwiłłowskiego rezydenta o stosunkach pomiędzy królem a jego żoną i córką (ostatnio M.Komaszyński) oraz o śmierci Sobieskiego (m. in. przez Z. Wójcika w „Janie Sobieskim”, W. 1983).
O ile nam wiadomo, S. nie założył rodziny.

Nowy Korbut, III; – Komaszyński M., Teresa Kunegunda Sobieska, W. 1982; Rytel J., „Pamiętniki” Paska na tle pamiętnikarstwa staropolskiego, Wr. 1962; Sajkowski A., Nad staropolskimi pamiętnikami, P. 1964; tenże, Staropolska miłość. Z dawnych listów i pamiętników, P. 1981; tenże, W stronę Wiednia. Dole i niedole wojenne w świetle listów i pamiętników, P. 1984; Ziembicki W., Zdrowie i niezdrowie Jana Sobieskiego, P. 1931; – Sarnecki K., Pamiętniki z czasów Jana Sobieskiego, Wyd. J. Woliński, Wr. 1958.
Red

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.